2653-2W 3-Way Grounding Toggle Switch, 120 V AC, 15 A, 1/2, 2 hp Power Rating
- MFR:
- Leviton
- MFR #:
- 2653-2W
- UPC:
- 078477851326
- Item #:
- 115537
2653-2W 3-Way Grounding Toggle Switch, 120 V AC, 15 A, 1/2, 2 hp Power Rating
- MFR #:
- 2653-2W
- UPC:
- 078477851326
- Item #:
- 115537
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 12 |
$20.72
each
| Catalog Number | 2653-2W |
| Manufacturer | Leviton |
| Brand | Leviton |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Actuator | Cam |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Commercial |
| Color | White |
| Connection | Side Wired |
| Contact Rating | 1/2 (120 V);2 (240 V) |
| Insulation | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Special Features | Grounding, Faster Installation with Combination of Side Wiring and Quickwire Push in Wiring, Impact Resistant, Durable Thermoplastic Toggle and Frame, 2-Year Limited Warranty, Made in USA |
| Standard | NOM Certified (057);CSA Certified (File LR-3413);UL Listed (File E-7458) |
| UPC | 078477851326 |
| GTIN | 00078477851326 |
| Item Type | 3-Way AC Quiet Switch |
| Depth UOM | Inch |
| Size | 4.20 H x 1.31 W x 11 D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2 per UL94) |
| Operating Temperature | -40 to +65 DEG C |
| Voltage Rating | 120 |