3-1/2 16 BAR HANGR
- MFR:
- Allied Moulded Products
- MFR #:
- 9336-16K
- UPC:
- 085339102847
- Item #:
- 114723
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
16.0 Cu. In. 3.5 dia. round fixture support box for use with nonmetallic sheathed cable - Machine tapped fixture holes, rigid hard box construction, no distortion with high temperatures, shatter resistant with low temperatures - New work residential construction 2 HR fire resistive walls and ceilings (50 lbs. fixture support) - Fiberglass reinforced polyester - thermoset box with galvanized steel adjustable bar hanger - Size: Depth=2 3/8, Dia=3 1/2 - Mount with Adjustable bar hanger - max 16 on center Joist application - Speed Klamps factory installed
| Catalog Number | 9336-16K |
| Manufacturer | Allied Moulded Products |
| Brand | Allied Moulded Products |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | New work residential construction 2 HR fire resistive walls and ceilings (50 lbs. fixture support) |
| Cable Entry | Four "no tools" knockouts with 2 Speed "K" Clamps |
| Color | Beige;tan |
| Construction | Injection molded |
| Cubic Capacity | 16.0 |
| Insulation | Nonconductive nonmetallic |
| Knockouts | Yes |
| Material | Fiberglass reinforced polyester - thermoset box with galvanized steel adjustable bar hanger |
| Special Features | Machine tapped fixture holes, rigid hard box construction, no distortion with high temperatures, shatter resistant with low temperatures |
| Standard | UL 514 C |
| UPC | 085339102847 |
| GTIN | 00085339102847 |
| Item Type | 3.5" dia. round fixture support box for use with nonmetallic sheathed cable |
| Size | Depth=2 3/8", Dia=3 1/2" |