VPT24-1PZ Programmable Electronic Time Switch, 120 V AC, 1 Poles
- MFR:
- Leviton
- MFR #:
- VPT24-1PZ
- UPC:
- 078477477557
- Item #:
- 113480
VPT24-1PZ Programmable Electronic Time Switch, 120 V AC, 1 Poles
- MFR #:
- VPT24-1PZ
- UPC:
- 078477477557
- Item #:
- 113480
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 13 |
$146.02
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | VPT24-1PZ |
| Manufacturer | Leviton |
| Brand | Leviton |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Action | SP |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Residential |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | 5 Years Limited Warranty, Neutral Required |
| Standard | UL Listed (E-328809), CSA Certified (MC-152105) |
| UPC | 078477477557 |
| GTIN | 00078477477557 |
| Item Type | Electronic |
| Size | 4.13 H x 1.75 W x 1.40 D |
| Operating Temperature | 0 to +40 DEG C |
| Timing Range | 24 HR |
| Voltage Rating | 120 |
| Wattage | 1800 W |
| Cross Reference Products | DT5012W |