RCD111W Decorator 2-Position Standard Combination Switch, 120/277 V AC, 15 A, 4155 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR:
- Hubbell Wiring Device-Kellems
- MFR #:
- RCD111W
- UPC:
- 883778110443
- Item #:
- 101522
RCD111W Decorator 2-Position Standard Combination Switch, 120/277 V AC, 15 A, 4155 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR #:
- RCD111W
- UPC:
- 883778110443
- Item #:
- 101522
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$66.97
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | RCD111W |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Brand | Hubbell Wiring Device - Kellems |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Action | Snap Switch |
| Actuator | Rocker |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Residential |
| Color | White |
| Connection | Terminal Screws |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Rating | 15A |
| Mounting | Screw |
| Operating Cycles | 30,000 Minimum |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | CSA Certified;UL Listed E3896 |
| UPC | 883778110443 |
| GTIN | 00883778110443 |
| Item Type | 2) Switches |
| Size | Standard Sized Product |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Operating Temperature | Max Continuous- 60 Degrees C, Minimum- -20 Without Impact |
| Voltage Rating | 120/277V AC kV |
| Wattage | 4,155 |
| Cross Reference Products | 1755-2W, 1755-W |