DTW12 Color-Keyed Insulation Piercing Round Transition Washer, 0.56 in Nominal, 1/2 in Bolt, 1-1/4 in OD, 0.035 in THK, Copper
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- DTW12
- UPC:
- 786210869629
- Item #:
- 197320
DTW12 Color-Keyed Insulation Piercing Round Transition Washer, 0.56 in Nominal, 1/2 in Bolt, 1-1/4 in OD, 0.035 in THK, Copper
- MFR #:
- DTW12
- UPC:
- 786210869629
- Item #:
- 197320
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$6.5993
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | DTW12 |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Color-Keyed |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Teeth on the transition washers penetrate aluminum and copper oxides, enabling copper to aluminum connections to be made in a bolted joint without the use of inhibiting compounds |
| Color | Silver |
| Finish | Tin Plated |
| Material | Copper |
| Standard | UL E9809 |
| UPC | 786210869629 |
| GTIN | 00786210869629 |
| Item Type | Transition Washer |
| Inside Diameter | 0.56 in , 14.2 mm |
| Outside Diameter | 1.25 in , 31.8 mm |
| Thickness | 0.035 in , 0.89 mm |